ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Блеки решио 53. вечити дерби

У 53. вечитом дербију црвено-бели су 8. септембра 1973. године савладали Партизан резултатом 1:0 голом Владислава Богићевића “Блекија“ у 49. минуту и тако поправили учинак после слабијег почетка шампионата.

73

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz8.9.73. 431888_277775909025988_1050515409_n

Екипа Миљана Миљанића у прва три кола остварила је реми (Борац Бањалука 1:1), победу (Вележ 2:0) и пораз (ОФК Београд 1:2), па је за поправљање бодовног салда требало савладати вечитог ривала, који је до дербија имао три ремија (Сарајево 0:0, Пролетер 0:0 и Вележ 1:1). Тако су београдски ривали са по три бода поравнати ушли у први међусобни окршај у сезони 1973/74.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz394 (27)

Црвено-бели су пружили одличну партију у овом сусрету. По игри и шансама могли су да забележе знатно убедљивију победу. Изабраници трофејног стручњака Миљана Миљанића имали су знатно више расположених појединаца и пружили тактички много зрелију игру од својих ривала, који су наступили у белим дресовима.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz394 (26)

Бранилац титуле је посебно у другом полувремену надиграо госте, а тада је постигнут и победоносни погодак, када је бек Звезде Владислав Богићевић “Блеки“ успео да савлада Благоја Истатова.

53. вечити дерби, 4. коло првенства Југославије 1973/74

Црвена звезда – Партизан 1:0 (0:0)

Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 50.000. Судија: Чајић (Београд). Помоћници: Влајић и Николић. Жути картон: Богићевић (Црвена звезда). Стрелац: Богићевић у 49. минуту.

Црвена звезда: Рацић, Кери, Богићевић, Павловић, Дојчиновски, Баралић, С. Јанковић, Караси, Панајотовић, Ј. Аћимовић, В. Петровић.

Партизан: Истатов, Голац, Тодоровић (Катић), Антић, Будишић, Козић, Живаљевић, Ђорђић, Цветковић, Вукотић, Бјековић.

На крају сезоне црвено-бели су били трећи у шампионској трци са два бода мање од Вележа и сплитског Хајдука који је освојио титулу. Најбољи стрелац Звезде био је Станислав Караси са 14 погодака, док је млади Владимир Петровић “Пижон“ са 31 утакмицом био најстандарднији у екипи. Ово је била и последња сезона Миљана Миљанића на клупи нашег најтрофејнијег клуба.