ВажноЕвропска такмичењаКошаркаНајновије

Радоњина Звезда и даље ноћна мора Шпанаца, сјајни црвено-бели победили за ТОП 16!

Кошаркаши Црвене звезде савладали су Валенсију у осмом колу групе Д Евролиге и пласирали се међу најбољих 16 клубова Европе!

Противник је била Валенсија, која је прилично лако савладана у Београду, и која је пре овог меча имала свега две победе, па јој је ово била једна од последњих прилика да се укључи у игру за пласман даље. Шпанаца. На срећу, нису је искористили!

Занимљивост пред ову утакмицу – Црвена звезда Телеком није изгубила ниједну трећу четвртину на гостујућим теренима у овој сезони, ни у једном такмичењу. Поред тога, Дејан Радоњић са Црвеном звездом има чак шест тријумфа против шпанских тимова (Лаборал три пута, Валенсија у Београду, те Билбао два пута).

И једно и друго настављено је у Валенсији! Радоњић је забележио и седми тријумф против Шпанаца са Звездом, а наш тим славио у трећој четвртини, резултатом 20:15.

Након 20 минута, Звезда је дошла до пет поена предности. Сјајна серија од 11:0 са краја прве и почетка друге четвртине донела је нашем тиму 23:16, да би се онда разиграо сјајни Калинић и стигао до 10 поена. Звезда је одржавала предност, дошла до максималних +9, а у тим тренуцима уследила је магија Маркуса Вилијамса, који је везао четири тројке, па ни пет тројки домаћих нису помогле Шпанцима да дођу до нечег више од -5 на полувремену.

У трећој (Звездиној) четвртини доминантан је био Боби Марјановић, који је дошао до 14 поена и 10 скокова, а Звезда је након неколико серија обе екипе на крају треће четвртине имала +10 (62:52).

Ипак, Шпанци се нису предавали, успели су у последњем периоду да дођу до -3, имали неколико прилика да дођу до потпуног преокрета, али је Блажич био сјајан у финишу, да би Ђенка полагањем након фантастичног продора донео недостижних +9 свом тиму.

Звезда је два кола пре краја успела да обезбеди пласман у ТОП 16!

IMG_8640-420

На крају:

8. коло Евролиге

Валенсија – Црвена звезда Телеком 68:77 (16:20, 21:22, 15:20, 16:15)

Валенсија: Рибас 15, Недовић, Сато, Лучић 14, Дубљевић 22, Вивес 4, Мартинез 7, Лончар 2, Агилар, Харангоди 4, Перез. Тренер: Перасовић

Црвена звезда Телеком: Вилијамс 17 (5/9 за три), 2ск, 2ас, Ребић, Чворовић, Дангубић 4п, 5ск, 2ас, Митровић 9п, 5ск, 6ас, Лазић 1, 2ск, 2ас, Блажич 6п, 5ск, Калинић 11п, 5ск, Марјановић 18п, 11ск, Тејић, Џенкинс 8, Цирбес 3п, 7ск. Тренер: Радоњић

1/4 (16:20)

На старту утакмице, Звезда је покушавала преко Бобија Марјановића, на којег је Перасовић послао Лончара, али је центар црвено-белих постигао свега два поена у првој половини прве четвртине. Утакмицу је одлично отворио Дангубић, са четири поена, док је на другој страни Лучић погодио једину тројку на мечу. За више од пет минута, постигнуто је свега 17 поена (9:8 за домаће).

Након максималних +5 за Шпанце (13:8), Џенкинс је погодио прву тројку за наш тим, али је Дубљевић узвратио истом мером. Након тога, уследила је серија Звезде 9:0, преко Цирбеса, Блажича и Калинића, па је Звезда повела са 20:16, а тај резултат је стајао на семафору након првих десет минута.

2/4 (21:22)

И на старту другог периода Звезда је наставила серију. Калинић је погодио уз фаул, за 23:16 и серију 11:0, али су онда Шпанци коначно погодили и везали неколико добрих акција, за 20:23. Међутим, Калинић је још једном био сјајан, украо лопту и закуцао, за 25:20. Уследила је нова добра одбрана Звезде и тројка Митровића, за максималних 28:20.

Звезда је другом везаном тројком Вилијамса дошла до +9, али је Дубљевић, једини расположен у домаћем тиму, као и у Београду, са 12 поена одржавао свој тим у игри.

Ипак, Вилијамс је погодио и трећу тројку, али су домаћи везали четири поена и смањили на 35:39. До краја полувремена, сјајни плејмејкер Звезде погодио је и четврту тројку, па је полувреме завршено вођством Звезде 42:37. уз 12 поена Вилијамса, 10 Калинића, те 5 Митровића, уз 4 скока и 5 асистенција.

3/4 (15:20)

Звезда је петом тројком Вилијамса прекинула серију домаћих од 5:0 на старту трећег периода и дошла до 51:42, али су Шпанци након тога поново везали пет поена и смањили на 47:51. Митровић је осмом асистенцијом проиграо Марјановића за 53:47, након чега је уследио тајм-аут.

Боби је наставио да доминира и у наставку ове четвртине и дошао до дабл-дабл учинка, а Џенкинс поенима у финишу донео +10 за крај тридесет минута!

Поново је виђена „Звездина четвртина“, јер је наш тим и овог пута добио овај период игре, са 20:15!

4/4

На почетку последњег периода, Звезда је испустила предност, јер су Шпанци кренули на све или ништа и покушали да последњим налетом врате меч у своју корист. Дошли су домаћи до заостатка од свега четири поена (60:64, па 62:66), али су Марјановић и Калинић враћали предност Звезди.

Дуго је на семафору стајало 67:64, а обе екипе су пропустиле неколико прилика да поентирај, све док Митровић у контри није донео нашем тиму +5. Звезда се коначно колико-толико одлепила погоцима са линије пенала Блажича, али је након тога шутирао, а лопта испала из обруча, али је Ђенка фантастичним продором донео нашем тиму 75:66 на уласку у последњи минут!

До краја, домаћи су покушали немогуће и – нису успели! Звезда је славила велику победу и дошла до шеснаест најбољих тимова Европе!