Moja Crvena Zvezda
Клупска дешавањаФудбал

Lukić – Nisu nas slomile teške godine

Vladan Lukić

Prošle su skoro dve godine kako ste na čelu kluba. Kada ste došli pričalo se samo o finansijama odnosno dugovima u kojima se nalazio klub. Kakvo je stanje danas?

– Postao sam predsednik Zvezde bez protivkandidata jer su se ostali razbežali zbog finansijske situacije u kojoj se nalazio klub. Sačekali su me dug od skoro 30 miliona evra, neplaćeni igrači i treneri, zaposleni… Javnost sve zna. Ove dve godine smo plaćali račune za medija centar iz 2004. godine, za VIP galerije i novi teren iz 2008. godine – sve zajedno skoro 2,5 miliona evra!? Igračima koji su nekada igrali plaćeno je skoro 6 miliona evra. Samo ovog proleća smo morali da platimo 3,5 miliona evra bivšim igračima kako bi smo uopšte igrali Evropu! Kada bih sada pominjao imena većine tih igrača mnogi se ne bi setili da su ikada igrali u ovom klubu, da su dali neki gol ili ostavili traga. Ali zato su dobijali ugovore vredne po nekoliko stotina hiljada evra koje im oni koji su te ugovore potpisivali nisu platili. Zatekli smo skoro 10 miliona evra duga prema bankama i pet igrača pod profesionalnim ugovorom!? Da li sam nekog prozivao zbog toga, da li sam se žalio ili tražio alibi? Prva tri prelazna roka smo uradili bez ijednog dinara. Tek smo zimus prvi put platili obeštećenja za Evandra i Borhu, a to su veoma niska obeštećenja s obizirom na njihovu vrednost. To smo postigli zahvaljujući Rambu Petkoviću, čoveku koji nesebično pomaže svoju Zvezdu. Vrednost ugovora prvog tima je malo iznad dva miliona evra što je najmanji budžet decenijama unazad.

Kao što sam rekao ne pričamo o dnevnim problemima, o vraćanju starih dugova, ne žalimo se što smo 3,5 milona evra morali da vratimo na stare dugove umesto da napravimo tim za sledeću sezonu. I ja, i uprava koju vodim smo svesni šta znači voditi Crvenu zvezdu i niko nas nije naterao da radimo ovaj posao. Ako želimo da stabilizujemo klub – ne postoji drugi put. Saniramo finansijsko stanje, podižemo vrednost tima, brenda i prihode, reorganizujemo klub, vraćamo publiku, postavljamo zdrave temelje, imamo preko 21 hiljadu članova koji plaćaju članarinu, počeli smo sa organizacijom navijačkih klubova širom sveta… Kada se to uradi – doći će i sportski rezultat i povratak na mesto koje nam u Evropi pripada. Da li ću ja tada ja da vodim klub ili neko drugi manje je važno. Ja sam ponosan što je uprava na čijem sam čelu uspela da spase klub od propasti i paklenog plana da se uništi najveći srpski sportski brend.

Da li će se odnosi između FSS-a i Zvezde popraviti?

– Odnosi Zvezde i FSS-a su dobri. Imamo svakodnevne kontakte sa profesionalcima koji rade u FSS-u i odlično sarađujemo. U ovim odnosima postoji samo jedan problem – Tomislav Karadžić. Taj čovek nije samo problem Zvezde. On je problem srpskog fudbala. Privatizovao je fudbalsku organizaciju i stavio je u funkciju jednog kluba, podelio narod u zemlji, uništio atmosferu oko nacionalnog tima i srpski fudbal pod njim stagnira. Jednostavno, Karadžić ne može da reši nijedan problem u srpskom fudbalu, a svakodnevno stvara nove konflikte. Da se razumemo, ovo nije ništa lično. Kada ste na funkciji ili ste deo rešenja i doprinosite razvoju ili ste deo problema. Karadžić je deo problema, on je smetnja razvoju srpskog fudbala i ako želi dobro srpskom fudbalu sam će se povući.

Upravo zato, predložiću Upravnom odboru kluba da na sutrašnjoj sednici zvanično zatraži vanredne izbore u Fudbalskom savezu Srbije. Vreme je da vidimo da li je važnija Karadžićeva fotelja ili opstanak fudbala u Srbiji.

Zvezda je često imala prigovor na suđenje tokom ove sezone?

– Na početku prvenstva sam u jednom intervjuu rekao da će “Crvena zvezda biti prvak ako prvenstvo bude regularno”. Tada su me vređali neki novinari koji uglavnom često putuju sa reprezentacijom i tvrdili da ja tražim alibi. Posle bruke koja se dešavala proletos u prvenstvu i Kupu niko se ne usuđuje da brani domaće takmičenje. Nažalost, pokazalo se da sam bio u pravu.

Međutim, nije Karadžić jedini krivac za propadanje srpskog fudbala. Odgovornost ima i sudijska organizacija. Cela zemlja se smejala suđenjima Mažića, Jovanetića ili Veselinovića. Žalosno je jer oni su dobre sudije. Brukaju se u strahu od Žutića, Beljina i drugih koji odlučuju o njihovim karijerama. Tako izgleda mehanizam uticaja i pritiska na sudije.

Zvezda više ne dopušta da ovi ljudi odlučuju o suđenju. Imamo dva meseca, do početka novog prvenstva da rešimo ovaj problem. Zahtevaćemo da se raspusti sudijska komisija i da taj posao obavlja jedan čovek – u koga svi imamo poverenja. Ako u Srbiji ne možemo da nađemo osobu u koju ćemo svi da imamo poverenja neka dođe neko van Srbije. Osoba sa velikim ugledom i renomeom kao što je recimo Pjerluiđi Kolina. Tu osobu treba dobro da platimo da delegira sudije, kontroliše ih, kažnjava i nagrađuje kao i da predlaže kandidate za internacionalnu listu. Tako ćemo da oslobodimo sudije pritiska i sudiće pošteno. Kažem vam sada unapred da će  Zvezda prihvatiti svaku odluku koju neko kao Kolina donese. Mi smo spremni da kažemo da imamo poverenja u jednu osobu i da čak i ako pogreši nećemo reći da je pogrešila namerno. To je jedini put da počne ozdravljenje fudbala. Znam da će se javljati razni koji će tvrditi da nama ne treba niko sa strane, da možemo sami. To će biti oni kojima je u interesu da se mešetarenje nastavi. Ko bude protiv ovakvog predloga – ne želi dobro srpskom fudbalu.

Imali ste kritike i na domaće klupsko takmičenje?

– Više puta sam rekao da je stanje u klupskom fudbalu očajno. Formalno takmičenje vodi Zajednica superligaša, ali odgovornost za sve što se događa je na Karadžiću. Dok on troši milione na kuću fudbala, većina klubova u Srbiji je na ivici stečaja. Ne kažem da nam Kuća fudbala nije bila potrebna, ali je ta investicija trebalo da se desi na kraju – kada se urede stadioni, kada se prva liga igra pod reflektorima, kada se vrati publika na stadione, kada se obezbedi klubovima prihod od tv prava. Tek tada bi šlag na torti bila Kuća fudbala. Ovako imamo dvor koji je božanstven i sirotinju koja igra fudbal. Prvu ligu nam igraju klubovi bez stadiona kao što su Metalac i BSK, guše se veliki fudbalski centri, stadioni su bez reflektora, da nije Zvezde skoro da niko ne bi gledao domaći fudbal, nema para od televizije u Srbiji, a u Bugarskoj se na tome zarađuje nekoliko miliona evra koje dele klubovi. U Srbiji postoji klub koji igra najmanje deset “prijateljskih” utakmica bez žutih kartona, bez umaranja. To može tako dok ligu igraju klubovi bez stadiona i publike koji postoje samo da ne bi igrali protiv jednog velikog kluba kao i da bi igrali protiv drugog velikog kluba. Ja odgovorno tvrdim da je put ka ozdravljenju srpskog fudbala da se Prva liga igra u Kragujevcu, Nišu, Novom Pazaru, Kruševcu, Zrenjaninu ili Valjevu. Tamo bi na svakoj utakmici bilo po desetak hiljada ljudi i da vidim tog trenera ili igrača koji bi pokušao da pusti neki drugi klub!? Ovako imamo utakmice kao što su BSK – Metalac, a sutra će im se priključiti i BASK. Te utakmice ne interesuju ni rođake fudbalera koji igraju u tim klubovima. Nekoliko klubova u našoj najjačoj ligi postoji samo da bi jednom drugom klubu bilo lakše. Pogledajte samo rezultate, pogledajte sa kakvim timovima igraju na tim utakmicama, pogledajte koliko prekršaja naprave na tim utakmicama.

Zvezda je pripremila predlog nove lige koja će biti organizovana kao preduzeće, koja će imati komesara, prihode od TV prava, uređena pravila o infrastrukturi, koja će se baviti povećanjem broja gledalaca, povećanjem kvaliteta takmičenja. Narednih nedelja ćemo taj predlog poslati kako Zajednici, FSS-u i drugim klubovima. Naravno, preduslov da se tako nešto desi je odlazak onog kome je u interesu da srpska liga bude smešna, bez publike i sponzora – Tomislava Karadžića.

Pozvali ste i državne organe da se pozabave stanjem u srpskom fudbalu.

– Rekao sam nekoliko puta i sada stojim iza toga – nema ozdravljenja srpskog fudbala dok se ne desi “italijanski scenario”. Država treba da odluči da li će da toleriše ovakvo stanje ili ne. Loše stanje u fudbalu se održava na čitavo društvo jer je fudbal sport koji okuplja milione ljude, sa fudbala se prenose tenzije na zajednicu, politika ulazi na stadione. Kada govorim o odgovornosti Karadžića ne smatram ga krivim samo za očajno stanje u fudbalu već i zato što se zbog njegove nesposobnosti tenzije iz fudbala prenose na društvo.

Meni je neverovatno da je pre nekoliko meseci jedan igrač, Boban Dmitrović, izašao u javnost i rekao da je igrao nameštene utakmice i da ga niko, ali baš niko zbog toga nije saslušao. Čovek je rekao da je učestvovao u nezakonitim radnjama i to nikoga ne interesuje. Da li je normalno da još uvek nije saslušan? Želim istragu o svemu što se dešava u srpskom fudbalu a pozivam državne organe da prvo krenu od Crvene zvezde.

Da li je tačno da će generalni sekretar Andrija Kleut napustiti naš klub i preći u Košarkaški savez Srbije?

– Tačno je da naš generalni sekretar Andrija Kleut 16. juna odlazi na funkciju generalnog sekretara Košarkaškog saveza. Andrija je proveo dve godine sa nama i mnogo je doprineo radu i stabilizaciji kluba. Njemu na novoj funkciji želimo sve najbolje i KSS je u njemu dobio veliko pojačanje.

Nije tačno da če Kleut napustiti klub jer će i dalje ostati u ekipi koja vodi klub. U dogovoru sa predsednikom KSS-a Draganom Đilasom, Kleut će biti član Upravnog odbora našeg kluba zadužen za marketing.

Zvezda zaista može da kaže da u istoriji kluba nije imala više snažnih kompanija koje su stale uz klub?

– To je tačno i to pokazuje da smo na dobrom putu. Sa ponosom mogu da najavim da ćemo narednih dana potpisati ugovor sa Telekomom koji postaje naš sponzor u naredne četiri godine. Činjenica da je jedna velika kompanija kao što je Telekom izabrala Zvezdu za dugoročnu saradnju pokazuje da smo na pravom putu. U narednom periodu potpisaćemo uvećane ugovore sa nekim postojećim sponzorima kao i sa dva nova sponzora.

Posebno sam ponosan na rad našeg marketinga. U protekloj sezoni prihodi od marketinga su bili skoro tri miliona evra, a prošle godine nešto više od million. Rast prihoda kluba je 239 odsto! Posebne smo uspehe postigli u kobrendingu. Prodato je 2,2 miliona limenki piva sa našim znakom ove sezone. Za samo dva meseca, Mobilna telefonija Srbije prodala je preko 110 hiljada prepaid kartica. Proizvodimo naše vino, sladoled, rakiju i školski program. Naši Red star shop-ovi beleže porast prodaje od skoro 70 odsto ove godine.

Zvezda je ubedljivo najgledaniji klub na teritoriji bivše Jugoslavije, prosečna posećenost naših utakmica je 14.204 gledalaca, a na Marakani nas je gledalo preko 300 hiljada ljudi. Facebook prezentacija Zvezde ima 411 hiljada članova i spada među 15 najposećenijih stranica u svetu kada su u pitanju fudbalski klubovi.

Koliko je interesovanje za Zvezdu pokazuje da je 29 od 30 utakmica u domaćem prvenstvu direktno prenošeno. Preko 450 dece je prošlo kroz klub u okviru akcije “Moja prva utakmica”. Na listi čekanja je još 234 dečaka i devojčica a počinjemo saradnju sa vrtićima. Ova akcija je bila tako uspešna da su drugi klubovi počeli da je kopiraju.

Kada ste došli na čelo kluba rekli ste da će Omladinska škola biti osnov nove Zvezde. Danas možemo da kažemo da se u tome uspelo.

– U ponedeljak ćemo napraviti prijem za naše male šampione, a Crvena zvezda i naši sponzori Delta sport i Telekom će zajedno sa nama pokazati koliko brinu o mladima, njihovom bavljenju sportom i zdravom životu.

Naše mlade selekcije su se u sezoni, 2010/11 nastupile u devet kategorija. Od toga smo u šest prvi, a u jednoj ćemo biti prvi ako pobedimo sve tri utakmice do kraja. Recimo, titulu u omladincima smo čekali osam godina. Poslednja generacija Zvezdinih omladinaca koja je bila prva je bila generacija 1986., a pre nje to je  bila ekipa za koju su igrali Nenad Kovačević, Dejan Milovanović, Boško Janković, Aleksandar Luković, Dušan Basta, Marko Perović… Naši omladinci su ove godine više nego ubedljivo bili prvi sa 16 bodova prednosti nad drugom ekipom i skorom od 7-1 nad večitim rivalom. Želim da se zahvalim našem generalnom sponzoru, kompaniji Gasprom koja je deo ugovora sa nama direktno uložila u omladinsku školu. Gasprom veoma mnogo ulaže u mlade, njihov pravilan razvoj i usmerenje ka zdravom životu i sportu i Omladinska škola našeg kluba u kojoj trenira više stotina dečaka je pravi dokaz za to.

Zvezda će biti prva u 1993, 1994, 1995, 1997, 1999 i 2001. godištu a deca iz 1998. godišta imaju šansi da budu prvi ako pobede u preostala tri kola. Želim da ovaj put pomenem trenere koji su osvojila ove titule a to su Goran Milojević, Milan Lešnjak, Cvijetin Blagojević, Bratislav Živković, Kostantin Đurić i Tomislav Milićević. Tu bih dodao i Ivicu Momčilovića čija ekipa (godište 2000) nije prva samo zbog administrativne greške njegovog prethodnika. To su uglavnom bivši zvezdini igrači, veliki zvezdaši i veoma talentovani treneri na koje računamo ozbiljno u budućnosti.

Plan nam je da se naredne godine poboljša infrastruktura Omladinske škole tako što će  tereni da dobiju reflektore, da pripremimo „balon“ preko celog terena za zimski period kao i da krenemo sa izgradnjom internata za dečake sa 40 soba. Omladinskom školom ću se lično baviti, biće reorganizacije u njoj kako bismo dobili na operativnosti. Posebnu pažnju ćemo posvetiti jačanju skautske službe. Vreme je da naši skauti ne nalaze samo talentovanu decu u Srbiji već po celom svetu prvenstveno u Africi, Latinskoj Americi i zemljama bivšeg SSSR-a.

Već danas u prvom timu imamo nekoliko naših klinaca kao što su Srđan Mijailović i golman Marko Dmitrović a debitovali su Srnić i Spajić. Verujem da će trener  Prosinečki  uskoro uvrstiti još nekog od naše dece među prvotimce. On prati utakmice naših mlađih selekcija i ima potpuni uvid u stanje.

Ponosan sam jer Crvena zvezda danas ima čak i nekolicinu 15-godišnjaka sa profesionalnim ugovorima. To je jedini način da se zaštitimo da nam ne otimaju decu kao što se događalo ranijih godina u slučajevima Uroša Ćosića, Milana Milanovića ili Filipa Đuričića. U današnjem fudbalu teško je zaštititi se od otimanja dece ako nemate profesionalni ugovor a ne mogu sva deca da ga imaju. Trudimo se da roditeljima objasnimo druge prednosti stasavanja igrača u Zvezdi umesto da odlaze kao petnaestogodišnjaci u sredine gde su stranci i gde ih niko neće trpeti. Primer Uroša Ćosića baš pokazuje to. Otišao je iz Zvezde, nije igrao u klubu u kome ima paklenu konkurenciju, a u Zvezdi igra i napreduje. Što više naše dece bude pri prvom timu i roditelji će razumeti da se na njihovu decu ovde računa.

Ove godine je Crvena zvezda prvi put u istoriji pokrenula letnje fudbalske kampove?

– To je tačno i ponosan sam na rad Omladinske škole i marketinga koji su ovaj posao odradili. Imaćemo letnje kampove na Zlatiboru, u Crnoj Gori kao i na dve lokacije u Republici Srpskoj. Za samo nekoliko dana preko pet stotina mesta je bilo popunjeno, a da smo imali još toliko bilo bi rasprodato. To je Zvezda! Od ove godine kampovi će postati praksa. Tokom zime ćemo ih raditi u Makedoniji i Australiji a od sledećeg leta širimo se na Nemačku, Kanadu, SAD i Grčku. Već sada imamo interesovanje dece iz inostranstva – prijavio nam se dečak iz Gane. Imamo i nekoliko devojčica.

Kada smo kod devojčica planira li Zvezda da oformi žensku fudbalsku sekciju? To će biti obaveza prema pravilima FIFA za sve klubove koji igraju evropska takmičenja.

– Crvena zvezda prati sve trendove u modernom fudbalu i uvek smo prvi. Sa ponosom mogu da najavim da smo u procesu formiranja seniorskog ženskog tima i da ćemo devojke koje će igrati za Zvezdu predstaviti tokom juna! Jasno nam je da FIFA mnogo ulaže u promociju ženskog fudbala, FSS takođe ima programe koji ženski fudbal promovišu i želimo da damo svoj doprinos. Naše devojke će igrati kao predigra muškarcima na veoma popunjenoj Marakani i videćete kakvu će ekspanziju da doživi ženski fudbal u Srbiji samo zahvaljući tome što će Crvena zvezda imati svoj tim! To je još jedan dokaz da bez Zvezde nema ni popularnosti, ni masovnosti, ni interesovanja medija… Naravno, formiraćemo žensku sekciju i u omladinskoj školi tako da će devojčice moći ne samo da navijaju već i da igraju za Crvenu zvezdu.

Kakav tim očekujete u narednoj sezoni?

– Naš tim za narednu sezonu prave sportski direktor Adžić i trener Prosinečki. Taj posao su počeli još u februaru. Pokazali smo napredak u igri i igrali najlepši fudbal u Srbiji. Pratili smo nama interesantne igrače tokom proleća. Koga ćemo od njih uspeti da dovedemo – videćemo. Igračemo još brže, agresivnije, ofanzivnije i bićemo opasniji po gol. Moja želja je da sva pojačanja budu na raspolaganju Prosinečkom prvog dana priprema.

Повезане вести

25 comments

Comments are closed.