ИсторијаФудбал

На данашњи дан: Прва утакмица финала Купа УЕФА 1979. године

Финалисти Купа УЕФА

Пре тачно 34 године Црвена звезда је на „Маракани“ пред 87 000 гледалаца у првој финалној утакмици Купа УЕФА дочекала Борусију из Менхенгладбаха.

Генерација Пижона, Дулета Савића, Шестића, Муслина, Јовина под командом тренера Бранка Станковића била је на корак до освајања европског трофеја.

До финала црвено-бели су редом рушили: Динамо Берлин – 2:5, 4:1,  Спортинг Хихон – 1:0, 1:1,  Арсенал – 1:0, 1:1, Вест Бромвич Албион – 1:0, 1:1 и Херта Берлин – 1:0, 1:2. Борусија је била успешнија од екипа, Штурм – 5:1, 2:1, Бенфика 0:0, 2:0 (после продужетака), Сласк Вроцлав – 1:1, 4:2, Манчестер Сити – 1:1, 3:1 и Дуизбург – 2:2, 4:1.

Током читаве утакмице Звезда је била у налету и већ у 21. минуту је повела голом Шестића. У 60. минуту резултат је изједначен аутоголом Јуришића. Црвено-бели, иако доминантнији током целог меча, остали су без победе.

У реванш мечу који је одигран 23. маја у Дизелдорфу, Црвена звезда је савладана минималним резултатом. Једини гол на утакмици постигао је са беле тачке Алан Симонсен.

Вест можете коментарисати и на нашем форуму.