Naši fudbaleri su se popeli na najviši stepenik evropskog fudbala. Liga šampiona više nije samo san, već realnost sa kojom se moramo suočiti i biti spremni na sve izazove koja ona donosi. Središte evropskog džet-seta Monako doneo nam je i protivnike zvučnih imena, a i kakve bi mogli da očekujemo u ovakvom takmičenju, ali i protivnike u skupim odelima i sa debelim novčanicima koji često na nas „običnu boraniju“ umeju da gledaju sa visine ukoliko im sami ne pokažemo i dokažemo da pripadamo njihovom društvu, ili ipak oni treba nama da dokažu da su zaslužili da ih mi počastimo našim prisustvom. Naša odela danas možda nisu tako skupa i nova, možda imamo i po koju skrivenu zakrpu, ali i takva kakva su mi umemo da ih nosimo i da nekim skrivenim vicom i fintom zasenimo njihovu blještavilost.

Upravo je ovo priča o nekom drugom vremenu. Vremenu kada se u društvo nije primalo zbog privlačnog autfita, već epohama kada su drugi želeli da budu blizu nas zbog nas samih, ili možda i nisu…

Kroz bogatu istoriju našeg kluba u Evro takmičenjima sastajali smo se sa ekipama iz čak 45 zemalja, a veoma često smo se sastajali i sa predstavnicima zemalja iz kojih nam dolaze i budući protivnici u evropskoj eliti. Slobodno se može reći da su nam Napoli i Liverpul stari znanci. Oni se nas ne sećaju po dobru, dok sa druge strane Francuzi nam nikako ne leže iako smo najveći uspeh ostvarili upravo protiv francuskog tima.

Pre više od pola veka, u sezoni 1965/66 naš klub se u 1. kolu tadašnjeg Mitropa kupa sastao sa Napolijem. Prvi susret odigran je u Beogradu 23. marta 1966. g. Crveno-beli su slavili rezultatom 2:0, a strelci su bili Stevan Ostojić u 61. i Branimir Vratnjan u 82. minutu meča. Ekipe su nastupile u sledećim sastavima:
Crvena zvezda: S. Krivokuća, A. Stojanović, Ž. Jevtić, B. Vratnjan, V. Durković, D. Bekić, D. Andrić, V. Melić, S. Ostojić, B. Kostić, D, Džajić.
Napoli: Kuman, Adorni, Gati, Stenti, Zurlini, Girardo, Bolconi, Montefusko, Postiđone, Kane, Taći.

Revanš susret odigran je u Napulju 14. aprila 1966. g. Naš klub je pretrpeo poraz rezultatom 1:2, ali je i to bilo dovoljno za nastavak takmičenja. Napolitanci su poveli u 44. minutu preko Julijana, ali je Ostojić u 78. minutu, svojim drugim pogotkom u ovom dvomeču, otklonio sve dileme oko nastavka takmičenja. Pirovu pobedu domaćinu doneo je Altafini u 82. minutu susreta. Treba napomenuti da je u ovom meču Crvena zvezda gotovo sat vremena igrala sa igračem manje pošto je u 34. minutu isključen Selimir Milošević. Pred 30.000 strastvenih Napolitanaca igrali su:

Pročitajte još  Vojvodina odnela bodove iz Beograda

Napoli: Bandoni, Adorni, Nardin, Stenti, Pancanato, Montefusko, Kane, Julijano, Altafini, Sivori, Taći.
Crvena zvezda: S. Krivokuća, V. Durković, Ž. Jevtić, V. Melić, M. Čop, D. Bekić, D. Džajić, S. Ostojić, S. Milošević, D. Šekularac, B. Kostić.

Treba napomenuti da se naš klub do sada u Kupu evropskih šampiona i Ligi šampiona pet puta sastajao sa italijanskim klubovima. Interesantno je da u 10 odigranih mečeva nije zabeležio niti jednu pobedu. Četiri puta susreti su završavani remijem, dok je pretrpljeno šest poraza uz svega pet datih i 13 primljenih pogodaka.
Crvena zvezda u KEŠ/LŠ protiv italijanskih klubova:
– 56/57 Crvena zvezda : Fiorentina 0:1 ; 0:0
– 80/81 Crvena zvezda : Inter 0:1 ; 1:1
– 88/89 Crvena zvezda : Milan 1:1 ; 1:1 (penalima 2:4)
– 91/92 Crvena zvezda : Sampdorija 1:3 ; 0:2
– 06/07 Crvena zvezda : Milan 1:2 ; 0:1

U sezoni 1973/74 Crvena zvezda je u Kupu evropskih šampiona nakon poljskog Stala (2:1 ; 1:0) ukrstila koplja u osmini finala sa engleskim Liverpulom. Naš klub je išao na megdan klubu koji je u tom momentu bio zvanični šampion Engleske i pobednik Kupa UEFA, a uz to nikada na svom terenu u Evro kupovima nije pretrpeo poraz. Međutim, Enfild je na kraju plakao zbog Slobodana Jankovića. Prvi duel dva rivala igrao se u Beogradu 24. oktobra 1973. Ekipa Miljana Miljanića je preko Jankovića u 39. i Bogićevića u 48. minutu stigla do velike prednosti, ali je Kevin Kigen u 71. minutu susreta doneo veliku nadu „Redsima“ da se mogu plasirati u četvrtfinale. Ekipe su nastupile u sledećim sastavima:

Crvena zvezda: O. Petrović, P. Krivokuća, K. Dojčinovski, M. Pavlović, S. Janković (M. Keri), V. Petrović, P. Baralić, J. Aćimović (N. Jovanović), V. Bogićević, S. Karasi, V. Lazarević.
Liverpul: Klemens, Lauler, Lindsej, Smit, Llojd, Kalagen, Kormak, Hjuz, Kigen, Tošak, Hejvej.

Duel u Liverpulu odigran je 6. novembra (istoga dana igramo i ovoga puta) i ostao je upamćen kao dan kada je Enfild plakao. Na isteku punog sata igre Vojin Lazarević je doneo prednost našem timu. Tračak nade Liverpulu doneo je Lauler u 83. da bi konačnih Liverpul-Crvena zvezda 1:2 postavio Janković u 90. minutu. U ovom svakako istorijskom duelu nastupili su:

Liverpul: Klemens, Lauler, Lindsej, Llojd, Tompson, Kalagen, Kigen, MekLahlin (Hol), Hjuz, Hejvej (Boersma), Tošak.
Crvena zvezda: O. Petrović, N. Jovanović, K. Dojčinovski, M. Pavlović, S. Janković, P. Baralić, V. Petrović, J. Aćimović, V. Bogićević, S. Karasi, V. Lazarević.

Pročitajte još  Karte za Rad

Crveno-beli su se do sada tri puta sastajali sa Engleskim klubovima u elitnom takmičenju. U šest utakmica ostvarili su po dve pobede, remija i poraza uz gol koeficijent 9:11.
Crvena zvezda u KEŠ/LŠ protiv engleskih klubova:
– 57/58 Crvena zvezda : Mančester junajted 3:3 ; 1:2
– 59/60 Crvena zvezda : Vulverhempton 1:1 ; 0:3
– 73/74 Crvena zvezda : Liverpul 2:1 ; 2:1

Na kraju dolazimo i do kluba koji je u ovom momentu u evropskih razmerama uz engleski Mančester Siti svakako platežno najmoćniji. Ipak da novac ne predstavlja sve u fudbalu, pokazuje PSŽ koji i pored enormnih ulaganja ne može da stigne do poslednjeg stepenika i uključi se u borbu za najvažniji trofej evropskog klupskog fudbala. „Sveci“ su osnovani 1970. godine pa i ne čudi da do sada nisu bili protivnici našem klubu. A i kako bi bili kada su dok je Zvezda harala terenima širom Evrope oni imali svega jednu titulu šampiona Francuske. Uzlet PSŽ-a započinje polovinom druge decenije XXI i po igračkom kadru koji poseduje u ovom momentu predstavlja najtežeg mogućeg protivnika kojeg je žreb mogao da nam dodeli. Svi znamo da imena poput Bufona, Tiaga Silve, Mbapea, Kavanija, Neimara,…, donose spektakl u Beograd i Srbiju, ali ono što će našem klubu pored svih njih, biti veliki problem predstavlja i činjenica da sa francuskim klubovima imamo katastrofalan međusobni skor. Prvi susret sa Francuzima doneo nam je evropsku titulu u Bariju. I drugi duel sa Mecom (sezona 98/99) bio je uspešan, ali od tada traje veliki post. Redom su nam nepremostive prepreke bili Lion, Montpelje, Strazbur, Ren i Bordo. U tom periodu ne samo da nismo uspevali da eliminišemo Francuze, već nismo uspevali da stignemo niti do pobede. Ostvarili smo svega tri remja uz šest poraza od kojih su dva posebno bila bolna. U Renu (0:4) i u Bordou (2:3) kada smo eliminisani pogotkom iz jedanaesterca u nadoknadi vremena.

U eliti smo sa Francuzima samo jednom igrali i to u finalu KEŠ-a u Bariju sa Olimpikom iz Marseja (0:0-5:3), a šta će nam predstojeći dueli doneti ostaje da vidimo.

Sve u svemu biće ovo jedna lepa fudbalska jesen za sve navijače Crvene zvezde. Ostaje nam da uživamo u fudbalu, a siguran sam da momci na terenu i trener Milojević neće dopustiti nikome da nas ponižava. Znam da će uvek dati sve od sebe i da im niko na kraju neće moći ništa da zameri.

Komentari

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouthsmehplezmigskenjbatinarazmcudisokkitahmmmmfacepalmgreenslavitrofejkezsok2udartompuskezzzsmeh3trtskenjansramslavljezvizdlud
Slike
 
 
 
Audio i video fajlovi
 
 
 
  Subscribe  
Obavesti me o