Prva utakmica trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona između Crvene zvezde i Spartaka iz Trnave završena je bez pobednika. Rezultatom 1:1 verovatno će biti zadovoljniji gosti, koji će na svom terenu, u svojoj tipičnoj, čvrstoj igri, na malo golova, pokušati da ostvare rezultat koji će ih dovesti na korak od plasmana u elitno takmičenje.

Naš klub se ne suočava prvi put sa situacijom da nakon 1:1 u Beogradu ide na revanš. Biće to peti slučaj od 1959. do danas da je Zvezdi u gostima potreban trijumf ili remi sa većim brojem golova na gostujućem terenu. Istorijat kaže da nije uvek bilo sjajno kada smo se našli u takvom položaju…

1959. Vulverhempton Vonderersi (1:1, 0:3)

Zvezda se namerila u sezoni 1959/60. na engleski klub, koji je tada bio dvostruki uzastopni šampion svoje države. Meč je odigran 11. novembra na stadionu JNA. U 27. minutu Norman Dili je pogodio mrežu Vladimira Beare, da bi osam minuta kasnije izjednačio najbolji strelac u istoriji našeg kluba, Bora Kostić. Ipak, u revanšu nije bilo tako neizvesno kao u Beogradu. Iako je naš klub imao koliko-toliko aktivan rezultat trinaest dana kasnije, ipak su Englezi nakon gola Mareja već u 8. minutu uspeli da u samom finišu, u 85. i 89, preko Mejsona, dođu do ubedljivog trijumfa.

1975. Hamburger Šport Ferajn (1:1, 0:4)

Šesnaest godina kasnije Zvezda se nameračila na jedan od najvećih nemačkih klubova. I doživela jedan od najtežih evropskih poraza u svojoj istoriji. U Beogradu se 22. oktobra igralo na Marakani, a generacija u nastajanju, koja je nekoliko meseci ranije eliminisala madridski Real, predvođena Petrovićem, Filipovićem, Muslinom, Savićem… povela je sa 1:0, ali primila gol odmah zatim, a do kraja nije bilo promena.

Pročitajte još  Žreb Kupa Srbije u petak

Fascinantno je to da je gol Bena protiv Trnave iz 23. minuta poništio Grendel u 24, a ista situacija dogodila se i pre 43 godine! Sead Sušić je pogodio mrežu gostiju u 23. minutu, a samo minut kasnije Bjornmos je izjednačio.

U gostima je Zvezda doživela debakl. Kao i protiv Vulvsa, Zvezda je imala aktivan rezultat sve do finiša utakmice. Reiman je pogodio mrežu Petrovića u 14. minutu, da zatim ne bi bilo pogotka sve do 78. Tada je usledio rafal Nemaca. Etmejer je povisio u 78. minutu na 2:0, da bi u 82. Memering otklonio sve dileme oko pobednika dvomeča. Tačku na meč stavio je još jednim pogotkom Vili Reiman u nadoknadi vremena.

1979. Borusija Menhengladbah (1:1, 0:1)

O finalu UEFA Kupa iz 1979. svaki ljubitelj fudbala i navijač Zvezde zna gotovo sve i nećemo govoriti mnogo. U Beogradu je 9. maja bilo 1:1, nakon što je Šestić pogodio za vođstvo, da bi Jurišić autogolom izjednačio. Zvezda nije krunisala sjajnu igru u ovom meču, a kazna je došla u revanšu. Taj meč odlučio je Alberto Mikeloti, italijanski sudija koji je dosudio nepostojeći penal u 15. minutu, a siguran izvođač najstrože kazne bio je tada najbolji igrač Evrope Simonsen. Do kraja nije naš tim uspeo da izjednači, a skandiranje imena našeg kluba od strane domaće publike samo po sebi je bilo dovoljno da se donese zaključak o toku te utakmice…

Pročitajte još  A1 liga: Crvena zvezda - Jadran Carine HN

1991. Grashopers (1:1, 4:1)

Nakon tri eliminacije nakon 1:1 u Beogradu, Zvezda je konačno i prošla dalje. Čuvene 1991, u još jednoj sezoni u kojoj je naš tim došao do finala evropskog takmičenja, crveno-beli su na otvaranju takmičenja igrali protiv Grashopersa. Remi u Beogradu bio je šokantan i izazvao je pravu buru među navijačima, ali i u ekipi i javnosti. Kecle je šokirao Marakanu, koja je i pored Piksijevog odlaska očekivala konačno iskorak u Evropi. Ipak, nakon tog pogotka u 14. minutu Binić je u finišu prvog dela igre izjednačio. Do kraja nije bilo promena.

Međutim, u revanšu je postojao samo jedan klub. Zvezda je golom Pančeva stekla prednost već u 11. minutu, da bi na startu drugog dela Prosinečki povisio na 2:0, a treći gol je postigao Radinović u 58. Kecle je iz penala smanjio na 3:1, da bi Prosinečki iz svog drugog penala postigao i drugi gol. Ostatak sezone je istorija…

 

Nadamo se da će se u Slovačkoj ponoviti scenario iz Švajcarske. I da će Zvezda u narednu rundu takmičenja.

2
Komentari

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouthsmehplezmigskenjbatinarazmcudisokkitahmmmmfacepalmgreenslavitrofejkezsok2udartompuskezzzsmeh3trtskenjansramslavljezvizdlud
Slike
 
 
 
Audio i video fajlovi
 
 
 
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
neleRepublika Srpska Recent comment authors
  Subscribe  
najnovijim najstarijim najviše glasova
Obavesti me o
nele
Gost
nele

I sada ovaj tekst treba da sluzi u svrhu ohrabrivanja Zvezdasa koji su razocarani prvim mecom protiv Slovaka i koji sumnjaju u Zvezdin prolaz u plej-of LS. Ne znam da li cete postici taj efekat, samo znam da pravila ne postoje i da nijedan rezultat ne moze govoriti sta ce biti na sledecoj utakmici. U ovom slucaju nista ne treba povezivati ni sa cim, jer fudbal nije bas toliko predvidiv.

Republika Srpska
Gost
Republika Srpska

Bolji smo i idemo dalje…
Volimo te Zvezdo !!!