Featured Važne vesti Važno Košarka Najnovije Regionalna liga

Cibona platila za sve, ubedljiv trijumf Zvezde

U utakmici bez ikakvog rezultatskog značaja i za jednu i za drugu ekipu, Crvena zvezda je u poslednjoj utakmici ligaškog dela ABA lige do nogu potukla zagrebačku Cibonu. Crveno-beli su vodili od samog početka utakmice, Hrvati se pokrenuli u drugoj četvrtini i smanjili zaostatak na 9 poena, da bi nakon toga on samo rastao. Na poluvremenu je bilo 48:36, a na kraju treće četvrtine već 82:53. Poslednji kvartal predstavljao je „odrađivanje posla“ i formalnost, a Zvezda je dodatno uvećavala prednost. Čak 17 trojki postigla je Zvezda na večerašnjem meču. Cibona je na neki način platila za sve što se izdešavalo Zvezdi u proteklih nekoliko nedelja.

Nazor je želeo da šansu pruži mlađim košarkašima i onima koji nisu imali mnogo prilike da igraju u ovoj sezoni, pa Žorić nije igrao ni sekund, dok Alimpijević nije slao u igru Antića i Kešelja, a ovaj duel su propustili Dangubić i Jovanović.

Na kraju, mogla bi ovo da bude dodatna doza samopouzdanja nakon teškog perioda, a pred veoma bitna iskušenja u nastavku sezone, u prvom redu plej-of ABA lige, koji počinje već u nedelju. Tamo Zvezdu čeka barski Mornar. Alimpijevićeva ekipa završila je ligaški deo takmičenja sa skorom 19:3, a Cibona na pretposlednjem mestu sa 7 pobeda i 15 poraza.

22. kolo ABA lige

CRVENA ZVEZDA MTS – CIBONA 107:69 (24:14. 24:22, 34:17, 25:16)

Dvorana: Aleksandar Nikolić
Gledalaca: 500
Sudije: Obrknežević, Špendl, Peić

ZVEZDA: Kešelj, Davidovac 5, Lazić 6, Antić, Dobrić 18, Feldin 12p, 5as, Janković 5, Ročesti 8, Omić 6p, 4as, Lesor 16p, 7sk, Enis 21p (7/7 za tri), 5as, Bjelica 10

CIBONA: Bilinovac 8, Uljarević 13, Ratkovica, Geramipur 6, Žorić, Ćorić 6, Gilbert, Novačić 11, Bošnjak 12, Rozić, Ljubičić 8, Tomas 5

TOK UTAKMICE

4/4 (25:16)

Poslednji period predstavljao je formalnost, a Zvezda nije spuštala gas i dodatno uvećavala prednost, do maksimalnih +40 (102:62). Enis je nastavio da pogađa i stigao do 7 trojke iz isto toliko pokušaja, a upravo njegovom sedmom Zvezda je došla do trocifrenog broja poena. Do kraja, igralo se u laganom ritmu, a crveno-beli su stigli do 107 poena.

3/4 (34:17)

Treća četvrtina predstavljala je večeras noćnu moru za Cibonu. Nakon prihvatljivih -12 na poluvremenu, Hrvati su treći period izgubili sa 34:17 i bili na -29 nakon 30 minuta. Zvezda je pred ulazak u poslednju četvrtinu imala čak pet igrača sa dvocifrenim učinkom (Dobrić, Enis, Bjelica, Lesor, Feldin). Zanimljivo je da su gosti šutirali oko 45% iz igre (50% za tri), što je više nego solidan učinak, ali su izgubili i 16 lopti, a Zvezda koristila svaku priliku da kazni rivala. Dobrić je imao 13 poena, a Bošnjak kod Hrvata 10 nakon 30 minuta igre.

2/4 (24:22)

U drugom periodu je Dilan Enis eksplodirao i pogodio tri trojke sa preko osam metara, dok gosti nisu odigrali ništa drugačije nego u prvom kvartalu, tako da je Nazor morao da zatraži tajm-aut, a crveno-beli su bili već na +17 (37:20), na sedam minuta do poluvremena. Pogodio je Enis još jednu trojku u nastavku, Zvezda imala i +19, ali je do poluvremena tempo nešto usporen, gosti serijom trojki napravili 10:0, pa je nakon 20 minuta bilo 48:36, iako se u jednom trenutku činilo da će Zvezda postići gotovo 60 poena i steći preko 20 poena razlike.

Enis je u prvih 20 minuta ovog duel postigao 12 poena (4/4 za tri), dok je Novačić kod Hrvata sakupio 9.

1/4 (24:14)

Zvezda je stekla solidnu zalihu nakon prvih 10 minuta, odigravši dobru odbranu, ali i uz obilatu pomoć gostiju iz Zagreba. Za samo tri minuta, Cibonini igrači izgubili su čak pet lopti, a na tome se nisu zaustavili, pa su do kraja prvog perioda došli do brojke od čak 9. Nije briljirala ni Zvezda, ali je odigrala dovoljno kvalitetno da iskoristi greške protivnika i ode na prvu pauzu sa prednošću od 10 poena (24:14). I crveno-beli i Hrvati su postigli po tri trojke u prvoj deonici. Lesor je postigao 6, a Bošnjak na drugoj strani 5 poena.

NAJAVA

Košarkaši Crvene zvezde dočekuju Cibonu u poslednjem kolu ABA lige. Prvoplasirana ekipa dočekuje pretposlednji tim na tabeli i želi da trijumfalno završi regularni deo takmičenja, u kojem za sada ima skor 18-3. I dalje su sveže rane od Kupa Srbije i nekih teških poraza u Evroligi, pa će ovaj meč biti još jedna prilika da crveno-beli pobedom podignu formu i pripreme se za najbitniji deo sezone, u kojem ih čeka borba za titulu u regionalnoj ligi. Cibona u ABA ligi nema više nikakvih ambicija. Još jedna teška sezona za košarkaškog velikana završava se, makar u ABA ligi, neuspešno, verovatno na deobi 10. mesta sa Igokeom.

U prvom duelu ova dva tima u sezoni, Zvezda je slavila sa 93:87 u Zagrebu.