FeaturedVažne vestiВажноЕвропска такмичењаКошаркаНајновије

Звезда демолирала Жалгирис у Каунасу за седмо место!

Кошаркаши Црвене звезде убедљиво су савладали Жалгирис у Литванији, реванширали се овом тиму за пораз у Београду у првој утакмици и дошли до седмог места на евролигашкој табели!

Сем почетног вођства Жалгириса, наш тим је контролисао игру и резултат током свих 40 минута. Већ на крају прве четвртине било је +14, на полувремену великих +25, а у другом полувремену Звезда је ишла и до +28, у самом финишу и 26 поена предности, али су Литванци успели серијом добрих напада да искористе умор и пад ритма код наших играча и смање на 13 поена заостатка. Не и на више од тога! Лазић је своју фантастичну партију крунисао тројком на самом крају меча, за победу Звезде од 77:61.

Дион Томпсон је био у саставу, али није улазио у игру, па ће вероватно на свој деби сачекати меч АБА лиге, против Мега Лекса.

Победом против Жалгириса, Дејан Радоњић стигао је до бројке од 51 тима против којих је као тренер Звезде забележио победу. Само четири екипе наш тренер није успео да савлада, а то су Дарушафака, Фенербахче, Олимпијакос и Нижњи Новгород… Фенербахче за неколико дана долази у Београд, а до пре 10 дана на овом списку били су и Жалгирис и ЦСКА…

Звезда се тренутно налази на седмој позицији на евролигашкој табели.

16. коло Евролиге

Жалгирис – Црвена звезда МТС 61:77 (7:21, 15:26, 17:14, 22:16)

Каунас, „Жалгирио арена„.
Гледалаца: 10 000
Судије: Контас (Грчка), Хименез (Шпанија), Фриц (Немачка)

ЖАЛГИРИС: Пангос 4, Лекавичијус 6, Вестерман 3, Сеибутис 8, Мотум 8, Јанкунас 10, Јавтокас 2, Милакнис 6, Лима, Кавалиаускас 5, Хартенштајн 2, Улановс 7. Тренер: Шарунас Јасикевичијус

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс 5, Томпсон, Дангубић 8п, 6ск, Митровић, Лазић 15п, 3ск, 4укл, Добрић, Симоновић 16п (4/8 за три), 4ск, Џенкинс 13, 2ас, 2укл, Гудурић 7п, 2ас, Јовић 1п, 7ас, Кузмић 8п, 3ск, Бјелица 4п, 5ск, 8ас. Тренер: Дејан Радоњић

Одличну прву четвртину одиграо је Огњен Кузмић, који је постигао 8 поена, што је био и његов коначан учинак, а велику подршку имао је у Лазићу, који је постигао 7. Други период донео је и поене Дангубића, Џенкинса, али и Симоновића, који је наставио у свом ритму из досадашњег тока Евролиге. У другом полувремену Звезда је постигла 30 поена, а распоредили су се, када је кошгетерски учинак у питању, Симоновић, Лазић, Џенкинс, Волтерс, Бјелица…

Други Звездин центар поделио је чак 8 асистенција, Лазић је погађао тројке кад год би се Литванци примакли, а Симоновић користио кредит који има код екипе и тренера и завршио меч са 4 поготка и 4 промашаја у шуту за три поена.

Наш тим је, занимљиво, завршио утакмицу са 9 скокова мање од ривала, али и чак 25 тимских асистенција. Радоњићева екипа натерала је Литванце на 20 изгубљених лопти, наспрам својих 7, а Лазић и дружина украли су чак 14 пута лопту противнику.

ТОК УТАКМИЦЕ

4/4 (22:16)

Лазић је наставио са сјајном игром, на обе стране терена, али су након два промашаја Бјелице гости поентирали у транзицији и смањили на 20 поена заостатка, па је Радоњић за сваки случај затражио тајм-аут, на седам минута до краја. Ипак, сјајни Џенкинс је везао две тројке, Симоновић је додао једну, па је Звезда поново отишла на +26, а Јасикевичијус затражио тајм-аут. Наши момци су попустили у финишу, сасвим очекивано, па су Литванци дошли и од -13, али је Лазић запечатио судбину домаћег тима тројком, за коначних +16!

3/4 (17:14)

Дејан Радоњић није дозволио опуштање свом тиму у паузи, па је у трећем периоду настављено у жестоком ритму, а резултат је била нова највећа разлика у корист црвено-белих, чак +28 (50:22), почетком трећег квартала. Све што су „Зелени успели да ураде у тим тренуцима је прилазак на 19 поена заостатка, али је Лазић сјајном одбраном и уз 5 везаних поена вратио на +22 (61:39) за крај првих 30 минута игре.

2/4 (15:26)

Наставила је Звезда у сјајном ритму и у другом делу утакмице и стигла до нове максималне предности од 26:7. Тек тада су Литванци успели да вежу два добра напада и погоде за -15, па је Радоњић затражио тајм-аут. Највише што су домаћи играчи успели да се приближе било је 12 поена заостатка (14:26), серијом 7:0, а онда је Звезда поенима Симоновића (5 у низу) успела да врати контролу у нападу и уласком Џенкинса уместо Гудурића стабилизује одбрану, за 33:16.

Након тога, црвено-бели су заиграли још боље (уколико је то могуће) и дошли до невероватних +25 (47:22) на полувремену!

1/4 (7:21)

Црвено-бели су одлично отворили утакмицу и након почетне тројке Вестермана стигли до предности од 8:5, након чега је Јасикевичијус затражио минут одмора. Кузмић је био сјајан и постигао чак 6 од 8 првих поена нашег тима. И након паузе наставили су наши кошаркаши са сјајном игром и дошли до +9 (16:7), тројком Гудурића уз фаул, па Лазића и Кузмића, те је уследио нови минут одмора. До краја првог дела, Лазић је убацио нову тројку, за максималних +14 (21:7)!

НАЈАВА

Божић, 1999. година, Београд. Бадњи дан, 2017. година, Каунас.

Жалгирис и Црвена звезда.

Владе Дивац је дебитовао за Црвену звезду у тој утакмици, а црвено-бели савладали будућег шампиона Европе у Пиониру. Дион Томпсон ће дебитовати у Каунасу, а Дејан Радоњић и екипа покушаће да се реванширају Литванцима за пораз у првом мечу, понове успех и победе Жалгирис, који тешко да ће учинити оно што је успео пре 18 година.