ВажноЕвропска такмичењаНајновијеФудбал

Карневали: Нисмо имали среће, Звезда има историју

У Звезди нису били претерано одушевљени након жреба за плеј-оф Лиге Европе, а ако је за утеху, слично је расположење и у редовима Сасуола.

Генерални директор члана италијанске Серије А, Ђовани Карневали, рекао је да је његов тим могао много боље да прође на жребу, а у првом плану му је наравно Звездина блистава историја по којој је наш клуб познат широм Старог континента.

– Нисмо имали баш много среће на жребу јер смо извукли Црвену звезду, јаког противника. Осим што је велики потенцијал, тај клуб има и историју. Свакако да треба да идемо ка свом циљу, без обзира на то ко нам је супарник – истакао је Карневали након жреба.

Сасуоло је на дебију у међународним такмичењима избацио швајцарски Луцерн (1:1 и 3:0) у претходној квалификационој рунди. Млади голгетер Доменико Берарди постигао је три од четири гола на поменутим сусретима, од чега два са беле тачке, а генерални директор италијанског тима сматра да ће његова екипа бити спремна за сусрете са некадашњим прваком Европе.

– Утакмицу са Звездом чекамо са великим ентузијазмом и сигурно ћемо урадити све да будемо спремни, тако да би и они требало да буду забринути што су нас извукли.

Јасно је да ће црвено-бели морати да пруже све од себе како би изборили активан резултат пред реванш у Београду, а Карневали управо истиче ову ставку као не баш повољну околност по свој тим.

– Прву утакмицу ћемо играти код куће, мада би можда за нас било боље да се игра у гостима. На нама је да видимо шта смо у стању да остваримо.

Посебно је занимљиво да Звезда има далеко више странаца од Сасуола у чијим редовима су Шпанац Пол Лирола, Холанђанин Тимо Лешерт, Француз Грегоар Дефрел и Алфред Данкан из Гане. Све остало су Италијани, који чине прави микс младости и искуства, а са клупе их предводи Еузебио Ди Франческо, некадашњи репрезентативац Италије и члан шампионске генерације Роме из сезоне 2000/01.

• Марсело Трота (23)

Црвена звезда је кроз своју блиставу историју итекако знала да избаци италијанске клубове из Европе. Најпре је то на својој кожи осетио Наполи кога су црвено-бели елиминисали у осмини финала Митропа купа 1966. године. У Београду је било 2:0 головима Стевана Остојића у 62. и Бранимира Вратњана у 83. минуту, да би у реваншу Остојић још једном затресао мрежу Наполитанаца у 78. минуту и донео пролаз и поред пораза од 1:2 (стрелци за Наполи били су Јулијано у 44. и Алтафини у 82. минуту).

Следећа жртва била је Аталанта, такође у осмини финала Митропа купа, али у сезони 1968/69. Први меч у Бергаму, тадашњи шампион Југославије решио је у своју корист резултатом 4:2. Два гола постигао је Драган Џајић (16. и 61. минут), а по један Војин Лазаревић у 7. и Стеван Остојић у 82. минуту, док су поготке за домаћина постигли Ђанпаоло Инћерти у 20. и Адријано Новелини у 47. минуту. У реваншу по снежној вејавици, само неколико дана пре дочека нове 1969. године, изабраници тренера Миљана Миљанића испрашили су Италијане са чак 5:1. Војин Лазаревић је погодио у 63. и 74. минуту, Зоран “Жота“ Антонијевић у 25, Стеван Остојић у 79. и Трифун Михајловић у 85. минуту, док је почасни погодак за госте уписао Адријано Новелини у 69. минуту.

На наредни евро скалп италијанског представника чекало се све до сезоне 2002/03, када су београдски црвено-бели за ривала добили Кјево из Вероне у 1. колу Купа УЕФА. У првој утакмици у Београду није било голова, а у реваншу је заблистала Звездина младост, према којој је тадашњи тренер и раније легендарни голгетер Зоран Филиповић био благонаклон указавши прилику великом броју талентованих младића. Незаборавни голови Ивана Гвозденовића у 70. и Дејана Миловановића у 86. минуту и фантастичне интервенције голмана Ивана Ранђеловића “Шмуција“ донеле су подвиг нашем најтрофејнијем клубу, победу од 2:0 усред Вероне против “летећих магараца“, који су почетком новог миленијума били прави хит Серије А, која је у то време још увек важила за најјачу лигу у Европи.

То су три случаја у којима је Звезда избацивала италијанске клубове из међународних такмичења, а било је још победа. У групној фази Митропа купа 1962. године на домаћем терену у Београду против Болоње (4:2) головима Николе Стипића у 9, Спасоја Самарџића у 23. и 35. минуту, који је тада као гост наступао за Звезду и голгетера Зорана Прљинчевића у 37. минуту, док је оба поготка за Болоњу постигао Харалд Нилсен у 46. и 74. минуту, након тога у реваншу четвртфинала Купа сајамских градова 1962/63, против Роме (2:0) у Београду, головима Луке Малешева у 12. и Јована Анђелковића у 74. минуту, када ипак није надокнађено 0:3 из Рима, затим 2:1 против Лација на почетку такмичења у Митропа купу 1966/67 у београдском реваншу, када су Стеван Остојић у 24. и Драган Џајић у 38. минуту донели “Пирову“ победу, јер су небеско-плави у првом мечу славили у престоници Италије са 3:0 и наравно незаборавних 3:1 против Роме у Београду у 3. колу групне фазе Купа УЕФА 2005/06. Памте се голови Николе Жигића у 37. и 86. и Милана Пуровића у 78. минуту, након што је Шабани Нонда довео “вучицу“ у вођство у 23. минуту. Жигићев пројектил пар минута пре краја ставио је тачку на овај меч, као и на црвено-бала досадашња славља против екипа са “чизме“.

То је укупно осам Звездиних победа над Италијанима у такмичарским утакмицама, могло их је бити и више с обзиром на то какву је фудбалску силу некада представљао црвено-бели тим на Старом континенту, а пред садашњом генерацијом је тежак, не и немогућ задатак, да крену путем славних претходника и искупе се за испадање од Бугара, мада ће још дуго Лудогорец свима бити у глави, бар до неких нових титула на домаћој или коначно неких успеха и на међународној сцени.

Прва утакмица између Сасуола и Црвене звезде на програму је 18. августа у Ређо Емилији, а реванш је заказан седам дана касније у Београду.