ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Мук у Лондону, Дуле Савић утишао Хајбери

На данашњи дан 1978. године фудбалери Црвене звезде су гостовали у Лондону, где су поготком Душана Савића у 87. минуту ремизирали против Арсенала (1:1) и пласирали се у четвртфинале Купа УЕФА.

Црвено-бели су у главни град Енглеске стигли са предношћу из првог меча од 1:0, а стрелац у Београду био је Цвијетин Благојевић. Повреде, замор екипе и јак противник нису били препрека за екипу Бранка Станковића да дође до жељеног резултата на овој утакмици. Београдски тим је наступио у белој гарнитури дресова, а “тобџије“ су повеле у 69. минуту поготком главом Алана Сандерленда из близине.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzg800

Александар “Дика“ Стојановић је одлично бранио читав меч, а истакао се и борбени Никола Јовановић, кога је можда ова партија касније и препоручила да пређе у Манчестер јунајтед. У финишу меча, Недељко Милосављевић је проиграо Владимира Петровића “Пижона“, који је петом додао лопту до Цвијетина Благојевића. Он је упутио одличан центаршут, а Дуле Савић је био на правом месту и закуцао лопту под пречку славног голмана Пата Џенингса.

zzzzzzzzzzzzzzzzz969887_277723042364608_888322766_n“А у Лондону – мук !“ – култна је реченица из филма “Муње“, када Небојша Глоговац, иначе познат као велики Звездаш, објашњава дешавања из 87. минута легендарног меча, као и каква је атмосфера била на некадашњем стадиону Арсенала после поготка Звездиног центарфора.

Капитен Београђана и четврта Звездина звезда Владимир Петровић “Пижон“ до детаља је запамтио чувену акцију код поготка који је одвео клуб међу осам најбољих у Купу УЕФА те сезоне, а присетио се и још једног занимљивог детаља:

– Неђа ми је додао на левом крилу, ушао сам унутра, Благојевић ми је прошао иза леђа, ја сам му петом вратио, он је центрирао спољњом десном и Дуле је на фантастичан начин изједначио. Све је било интересантно и због тога јер су са нама путовале жене. Губили смо 0:1 и избила је нека туча на трибинама… Наше супруге су отишле са стадиона 15 минута пре завршетка утакмице. Нису виделе гол који смо дали пред крај. Ми долазимо у хотел, певамо, а оне нас гледају, ћуте, не знају шта се дешава. Када смо им рекли да смо прошли и оне су почеле да певају.

zzzzzzzzzzzzzzzzarsenal1512676_368563589947219_2097828128_n zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzarsenal 1010606_368561603280751_762795528_n

Иначе, Звезда је до гола стигла после 14 додавања, а сам погодак Душана Савића УЕФА је прогласила за најлепши у еврокуповима за сезону 1978/79. Чувени гол црвено-белих на Хајберију је чак описан у енглеској књизи “Техника и тактика фудбала“. Цела акција је илустрована цртежима, а погодак Савића  је узет као пример како се савршено изводи полуволеј. Енглези су поменути гол много година касније уврстили на листу од десет најлепших које су противнички тимови постигли на стадиону Хајбери.

zzzzzzzzzzzzzzzzz969887_277723042364608_888322766_n
Арсенал – Црвена звезда  1:1 (0:0)

Лондон, 6. децембар 1978. Стадион: Хајбери. Гледалаца: 41.566. Судија: Улф Ериксон (Шведска).

Арсенал: Патрик “Пат“ Џенингс, Стивен “Стив“ Гатинг, Патрик “Пат“ Рајс, Дејвид О’Лири, Семјуел “Семи“ Нелсон, Грем Рикс (од 68. Малколм Мекдоналд), Дејвид Прајс, Вилијам “Вили“ Јанг, Марк Хили (од 89. Џон Козмина), Френсис “Френк“ Степлтон, Алан Сандерленд. Тренер: Теренс “Тери“ Нил.

Црвена звезда: Александар Стојановић, Никола Јовановић, Златко Крмпотић, Славољуб Муслин, Михаљ Кери, Иван Јуришић, Владимир Петровић, Цвијетин Благојевић, Душан Савић, Здравко Боровница, Недељко Милосављевић. Тренер: Бранко Станковић.

Ова утакмица била је уједно и опроштајна од Звездиног дреса за Михаља Керија, који је од 1969. до 1978. године за црвено-беле одиграо 263 званичне утакмице и постигао седам голова. По броју званичних утакмица, Кери је на 11. месту вечне листе клуба, заједно са Зораном Филиповићем. Црвена звезда је касније елиминисала Вест Бромвич Албион и Херту, а у финалу је заустављена против Борусије из Менхенгладбаха уз обилату помоћ судије Микелотија у корист немачког тима.