Važno Istorija Najnovije Fudbal

Vremeplov: Zvezda prošla Rendžers i Karl Cajs uz fantastičan pogodak Blagojevića na gostovanju u Jeni

Crveno-beli su na današnji dan eliminisali dve ekipe na evropskoj sceni. U Kupu evropskih šampiona izbačen je Glazgov Rendžers u slavnoj sezoni 1990/91, kao i Karl Cajs Jena u Kupu UEFA 1979/80.

Posle briljantne igre i velike pobede protiv Rendžersa od 3:0 u prvoj utakmici osmine finala najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja, Zvezdu je čekao revanš u Škotskoj.

Crveno-beli ništa nisu prepuštali slučaju. Tadašnji tim Rendžersa vredeo je 65 miliona funti i na papiru bio skuplji čak i od Milana i Olimpika iz Marselja. Zbog toga su rukovodstvo i stručni štab pozivali na oprez, ali je bilo jasno da je tim Ljupka Petrovića u tom trenutku bio kvalitetniji od ostrvljana.

Pred start utakmice predstavnici Delija dobili su poklone od vođa navijača Rendžersa, u znak dobrodošlice, ali i zahvalnosti za zajednička druženja u Beogradu. Pristalice crveno-belih su ljubaznošću domaćina smeštene na severnu tribinu Ajbroks parka.

Savićević nije bio spreman za revanš zbog povrede, a iz istih razloga sa ekipom nije putovao rezervni golman Milić Jovanović, koga je zamenio Željko Kaluđerović i u nastavku neplanirano dobio šansu posle potresa mozga i preloma rebra kapitena Stevana Stojanovića u duelu sa centarforom Markom Hetlijem.

Naš šampion je nastupio u istom sastavu kao u prvoj utakmici i vrlo brzo zagospodario sredinom terena, dok domaći fudbaleri nisu mogli da dođu do pozicije za udarac, jer je čuvena odbrana Crvene zvezde zatvorila sve prilaze svom golu. Najbolju priliku u prvom poluvremenu imao je Vladimir Jugović, koji je na centaršut Binića šutirao glavom pored gola. Na drugoj strani je nešto kasnije Dods poslao loptu preko prečke.

Nekoliko minuta pre kraja prvog poluvremena Hetli je prilikom jedne sigurne intervencije Stojanovića uleteo kolenom u rebra Zvezdinom čuvaru mreže. Činilo se da će sa kapitenom našeg prvaka sve ipak biti u redu, međutim, on je nešto kasnije završio u bolnici:

– Ušli smo u svlačionicu, a ja sam se strovalio. Brzo su me odvezli u bolnicu, gde su utvrdili potres mozga. Razvalio me je, pa ja nisam ni osetio da mi je puklo rebro. Nisam imao pojma šta se dešavalo do poluvremena. Tek posle sam video da me je zamenio Kaluđerović. Proveo sam četiri dana ležeći u mraku. Nisam se mnogo pomerao, tako da nisam osećao da me nešto boli. Međutim, kad sam ustao, počeo se krećem, shvatim da nešto nije u redu. Odem kod brata na ortopedsku kliniku i kaže mi da je rebro puklo, ali da već zarasta. Odnosno da bi trebalo da ga lomi da zaraste lepo. Ma kakvi, ostavi ga poručio sam mu. Ali i danas pod prstima osetim tu kvrgu – prisećao se Stevan Stojanović mnogo godina kasnije “uspomene“ iz Glazgova, ali se već 11 dana posle gostovanja na Ajbroks parku vratio na gol i branio u pobedi protiv zagrebačkog Dinama od 3:1.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz11203141_938378849556345_2303851956781880562_n

Već u 52. minutu Crvena zvezda je povela sa 1:0. Binić je prebacio loptu na levu stranu do Prosinečkog, koji je uposlio Pančeva. Zvezdina kobra je fantastično smirila loptu glavom, prebacivši je na levu nogu, ne dozvolivši da padne na travu, i odmah uputila udarac, a golman Vuds je mogao samo da zakači loptu vrhovima prstiju na putu do mreže. To je već bilo četiri gola razlike u korist crveno-belih, kojima je ostalo samo da mirno privedu susret kraju.

Istakao se i Željko Kaluđerović, koji je nešto kasnije lepom intervencijom odbranio šut Voltersa, a zatim kod pokušaja Stivena izbacivši loptu u korner. Ipak, u 79. minutu Ali Mekoist je u skoku nadvisio Zvezdine defanzivce i prebacio istrčalog Kaluđerovića izjednačivši na 1:1. Zvezda je uzvratila preko Pančeva, koji je iz dobre pozicije želeo da pocepa mrežu, ali je lopta od siline udarca preletela preko prečke. Pančev je bio stalna opasnost po gol Rendžersa. Imao je još jedan pokušaj pored gola i na kraju je bio igrač utakmice. Uz njega su odlične partije pružili Belodedić, Šabanadžović, Marović, Radinović i Jugović.

Pančev je zaradio i 10.000 funti za pogodak u Glazgovu, koje je dobio od glavnog sponzora kluba kao deo opklade, a 10 odsto pripalo je i golmanu Kaluđeroviću, koji se umešao u razgovor u avionu na letu do Škotske, jer je na pitanje “koliko je moje?“ od Pančeva dobio odgovor “deset odsto“. Inače, Pančev je bio na glasu kao tvrdica, pa je Kaluđerović jedan od retkih koji je uspeo da mu izvuče novac. Da to nije bilo baš tako, govori i podatak da je Pančev, kada je dobio novac, insistirao da Zvezdin golman uzme pare, iako se on prvobitno nećkao, a svoj deo je dobio u francima. Sve u svemu, Rendžers je uspešno arhiviran, Zvezda je prezimela u Evropi, a na proleće je u pohodu ka tituli prvaka Starog kontinenta za protivnika u četvrtfinalu dobila Dinamo iz Drezdena.

Glazgov Rendžers – Crvena zvezda 1:1 (0:0)

Glazgov, 7. novembar 1990. Stadion: Ajbroks park. Gledalaca: 23.821. Sudija: Bo Karlson (Švedska). Žuti kartoni: Dods, Munro (Rendžers), Najdoski (Crvena zvezda). Strelci: Mekoist u 79. za Rendžers, a Pančev u 52. minutu za Crvenu zvezdu.

Glazgov Rendžers: Kris Vuds, Geri Stivens, Stjuart Munro, Ričard Gog (od 57. Skot Nizbet), Najdžel Spekmen, Džon Braun, Trevor Stiven, Dejvi Dods (od 46. Aleksander Robertson), Ali Mekoist, Mark Hetli, Mark Volters. Trener: Grem Sunes.

Crvena zvezda:  Stevan Stojanović (od 46. Željko Kaluđerović), Duško Radinović, Slobodan Marović, Refik Šabanadžović, Miodrag Belodedić, Ilija Najdoski, Robert Prosinečki, Vlada Stošić, Darko Pančev, Vladimir Jugović (od 89. Goran Jurić), Dragiša Binić. Trener: Ljubomir Petrović.

Zvezda je na revanš šesnaestine finala Kupa UEFA u sezoni 1979/80 otputovala sa golom prednosti posle pobede protiv Karl Cajsa u Beogradu rezultatom 3:2.

Istočni Nemci su se pokazali kao vrlo neugodan protivnik, a kada je posle gužve u šesnaestercu nakon kornera sa desne strane u 43. minutu Martin Troha uspeo da pogodi mrežu i dovede domaće u vođstvo od 1:0, činilo se da će crveno-beli teško uspeti da se vrate u igru.

zzzzzzzzzzzzzzzzz1979 Karl Cajs a

Međutim, u 62. minutu ekipa Branka Stankovića stiže do izjednačenja. Nikola Jovanović je sjajno prošao po desnoj strani i uputio centaršut, a defanzivac domaćih Lotar Kurbjuvajt nespretno je reagovao i savladao sopstvenog golmana. Crveno-beli su tada imali razultat za prolaz u osminu finala.

Sedam minuta po ulasku u igru umesto Duleta Savića, golgeter Crvene zvezde Zoran Filipović matirao je Grapentina za vođstvo od 2:1. Veliki preokret u režiji zahuktalog tima iz Beograda. A onda se dogodio trenutak zbog koga fudbal često zna da bude najlepša igra, pod uslovom da u njoj učestvuju istinski majstori kakav je bio Cvijetin Blagojević.

Grapentin je prilikom jednog istrčavanja u 75. minutu izbio loptu ispred Zvezdinog napadača skoro do sredine terena. Tu se našao Blagojević, koji je odmah odlučio da lobuje istrčalog čuvara mreže sa velike udaljenosti. Učinio je to tako efektno, da se pogodak koji je postigao s pravom smatra jednim od najlepših koje je Crvena zvezda ikada postigla u evrokupovima. Majstorija Cvijetina Blagojevića za televizijske špice i vođstvo Zvezde od 3:1 u Jeni.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz1471812_953613368032893_458953900708629564_n

Poraz domaćeg tima ublažio je Tomas Tepfer u 82. minutu, kada je glavom poslao loptu u mrežu nakon dodavanja iz kornera sa desne strane. Finalista Kupa UEFA iz sezone 1978/79 izbacio je ekipu sa Istoka Nemačke, a u osmini finala čekala ga je ekipa sa Zapada Nemačke, slavni Bajern iz Minhena.

Karl Cajs – Crvena zvezda 2:3 (1:0)

Jena, 7. novembar 1979. Stadion: Ernst Abe Sportfeld. Gledalaca: 16.000. Sudija: Džordž Kortni (Engleska). Strelci: Troha u 43. i Tepfer u 82. za Karl Cajs, a Kurbjuvajt autogol u 62, Filipović u 65. i Blagojević u 75. minutu za Crvenu zvezdu.

Karl Cajs Jena: Hans-Ulrih Grapentin, Konrad Vajs, Lotar Kurbjuvajt, Gert Brojer, Andreas Krauze (od 69. Jerg Burov), Ridiger Šnufaze, Jirgen Rab, Ulrih Overman, Gerhard Hope, Martin Troha, Eberhard Fogel (od 55. Tomas Tepfer). Trener: Hans Majer.

Crvena zvezda: Aleksandar Stojanović, Zlatko Krmpotić, Milan Jovin, Slavoljub Muslin, Dragan Miletović, Đorđe Milovanović, Vladimir Petrović, Cvijetin Blagojević (od 76. Zdravko Borovnica), Dušan Savić (od 58. Zoran Filipović), Nedeljko Milosavljević, Srebrenko Repčić. Trener: Branko Stanković.