ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Победа у 145. вечитом дербију и реми у Норчепингу у фуриозном финишу

Фудбалери Црвене звезде на данашњи дан савладали су Партизан у 145. вечитом дербију (1:0) 2013. године, одиграли први сусрет осмине финала у Купу европских шампиона 1957/58 и ремизирали против Норчепинга (2:2) на гостовању у Шведској.

Пулени Славише Стојановића нису имали право на грешку пред 145. окршај са комшијама из Хумске, јер су у том тренутку заостајали четири бода на табели. Ипак, великом жељом свих успели су да стигну до минималне победе и смање бодовни заостатак на један бод.

Милош Нинковић је играо са заштитном кацигом због повреде главе упркос противљењу лекара, док је лабилна одбрана црвено-белих положила испит и остала несавладана.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz1426485_615017028559197_1590174913_n

Управо је Нинковић у 18. минуту главом убацио лопту у петерац црно-белих, а њихов одбрамбени играч Милан Обрадовић направио је кобну грешку, неспретно захватио лопту главом и савладао сопственог голмана за вођство Звезде од 1:0.

Изненадни погодак унео је праву пометњу у редове гостију, па је четири минута касније Нејц Печник шутирао преко пречке након корнера. Није Звезда блистала на 145. дербију, али је имала неколико расположених појединаца. Печник и Никола Мијаиловић константно су правили проблеме гостујућој дефанзивној линији соло акцијама, док је Горан Гогић на средини терена држао конце у својим рукама, зауставио противничке узданице и по многим оценама био најбољи актер утакмице.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz1384069_615024411891792_1050170672_n

После покушаја Којића и Гулана уследио је одговор на другој страни, па Ненад Милијаш бомбом са око 25 метара погађа пречку у 36. минуту. Услед велике борбе судија Мажић је поделио бројне жуте картоне играчима оба клуба. У финишу првог дела Јојић из слободног ударца шаље лопту преко гола, а на другој страни Печник главом шаље лопту поред десне стативе након центаршута Џонија Мијаиловића са леве стране.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz1383609_615017391892494_1493270082_n

Несвакидашња ситуација десила се на трибинама почетком другог полувремена, када су гостујући навијачи на јужној трибини запалили столице и направили неколико пожара после бакљаде, а затим својим телима штитили ватру не дозвољавајући ватрогасцима да шмрковима у потпуности угасе пожар.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz1456035_615024701891763_1017448824_n

После прекида није било много изгледних прилика. Бајковић је био сигуран на голу црвено-белих и одбранио шут Предрага Луке минут пре истека регуларног дела. Меч је продужен чак девет минута. Остојић је шутирао преко гола у 95. минуту, Бајковић је нешто касније интервенисо испред Луке, а притом га је закачио Саша Илић, који се након тога извинио. На другој страни је Печник шутирао право у голмана, да би у самом финишу штопер црвено-белих Дарко Лазић добио црвени картон због фаула над Илићем на средини терена. Звезда је стигла до 60. тријумфа у првенственим сусретима против вечитог ривала.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz994049_615017491892484_2000352134_n

Славиша Стојановић је након последњег судијског звиждука победу прославио из срца, трком ка свлачионици високо подигнутим рукама и стиснутим песницама, а његов тим направио је значајан корак ка првом месту и повратку титуле која се дуго и нестрпљиво чекала. Звезда је серијом од 15 узастопних победа касније преузела вођство на табели и коло пре краја обезбедила 26. титулу првака.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz536928_615017311892502_1563397031_n

Црвена звезда – Партизан 1:0 (1:0)

Београд, 2. новембар 2013. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: око 35.000. Судија: Милорад Мажић. Жути картони: Печник, Мијаиловић, Дауда, Касалица (Црвена звезда), Гулан, Марковић (Партизан). Црвени картон: Лазић (Црвена звезда) у 90+7. минуту. Стрелац: Обрадовић аутогол у 18. минуту.

Црвена звезда: Бобан Бајковић, Марко Вешовић, Дарко Лазић, Јован Крнета, Никола Мијаиловић, Нејц Печник, Ненад Милијаш (од 83. Филип Младеновић), Горан Гогић, Милош Нинковић (од 90+1. Вукан Савићевић), Филип Касалица, Абиола Дауда (од 88. Драган Мрђа). Тренер: Славиша Стојановић.

Партизан: Владимир Стојковић, Милан Обрадовић, Војислав Станковић, Милош Остојић, Владимир Волков, Никола Гулан (од 46. Саша Илић), Саша Марковић, Милош Јојић, Никола Нинковић (од 49. Предраг Лука), Андрија Живковић (од 86. Петар Грбић), Немања Којић. Тренер: Вук Рашовић.

По расквашеном терену у Шведској, уморни од напорног пута, црвено-бели су пружили слабу игру, као и домаћи Норчепинг, коме су због повреда утакмицу пропустили најбољи играчи, репрезентативци Шведске, центархалф Оке Јухансон и десна полутка Хари Билд.

У првих пола сата играло се на средини терена уз праву фудбалску успаванку, коју је прекинула Звезда у наредним минутима својом иницијативом и добрим покушајима Рајка Митића и Боре Костића у два наврата. Шутирали су тик поред гола. Финиш првог дела припао је домаћим играчима, али је Беара био сигуран на голу, па су мреже мировале у првом делу сусрета.

У наставку Норчепинг потпуно преузима иницијативу и из такве игре стиже до водећег гола. Звездин чувар мреже избоксовао је једну лопту, али ју је прихватио Оле Хакансон и прецизним ударцем са 16 метара послао у горњи десни угао за вођство од 1:0.

Други погодак Швеђани постижу у 85. минуту после центаршута са десне стране. Лопту је главом у мрежу проследио центарфор Хенри Калгрен. До краја је остало само пет минута, а изабраници тренера Милована Ћирића су имали заостатак од два гола. Ипак, Звезда је то успела а надокнади у фуриозном финишу.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzaEquui3

Најпре је Јован Цокић прешао халфа домаћих и избио сам пред голмана Нихолма, али га је он спречио да постигне гол бацивши му се у ноге. Само два минута касније Цокић погађа стативу, а одбијену лопту Лазар Тасић шаље преко пречке. Био је то увод у “блицкриг“ нашег првака.

Приликом корнера у 88. минуту цео тим Звезде нашао се у шеснаестерцу Норчепинга. Костић је главом додао лопту Ивану Топлаку, који је успео да је пласира у мрежу и смањи на 1:2. Буквално у последњем секунду узбудљивог меча гости успевају да изједначе на 2:2. Цокић је центрирао са десног крила, Нихолм је кратко боксовао лопту која је стигла до бомбардера Боре Костића, који је са 16 метара успева да је закуца у доњи леви угао и постави коначан резултат.

Звезда је на крају добро прошла на гостовања са севера Европе и изборила повољан резултат, а најбољи утисак у београдској екипи оставили су Љубиша Спајић, Владимир Беара и Лазар Тасић.

Норчепинг – Црвена звезда 2:2 (0:0)

Норчепинг, 2. новембар 1957. Стадион: Идротспарк. Гледалаца: 10.893. Судија: Јозеф Ковал (Пољска). Стрелци: Хакансон у 75. и Калгрен у 85. минуту за Норчепинг, а Топлак у 88. и Костић у 90. минуту за Црвену звезду.

Норчепинг: Бенгт Нихолм, Руне Линд, Свен Аксбом, Оле Хакансон, Курт Левгрен, Стиг Густавсон, Стиг Петерсон, Херберт Сандин, Хенри Калгрен, Торбјерн Јонсон, Ленарт Бакман. Тренер: Вилмош Варсеђи.

Црвена звезда: Владимир Беара, Новак Томић, Миљан Зековић, Владимир Поповић, Љубомир Спајић, Лазар Тасић, Рајко Митић, Иван Топлак, Јован Цокић, Боривоје Костић, Владимир Дурковић. Тренер: Милован Ћирић.