ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Звезди пенал бод из 89. вечитог дербија

На данашњи дан 1991. године фудбалери Црвене звезде освојили су пенал бод у 89. вечитом дербију против Партизана у Хумској бољим извођењем пенала, резултатом 4:3, после 2:2 након 90 минута.

Рат је већ увелико трајао на овим просторима, клубови из Хрватске и Словеније су иступили из лиге пре почетка сезоне 1991/92. Одлучено је да нико не испадне у нижи ранг по пласману из сезоне 1990/91, а упражњена места су по републичком кључу попунили ОФК Београд, Сутјеска и Пелистер.

Због ратног стања, али и лоше економске ситуације, на трибинама стадиона ЈНА окупило се само 20.000 гледалаца, што је био велики пад у односу на раније посете на дербијима, када су трибине биле крцате.

Звезда је од старта имала зрелије шансе. Прву такву је пропустила, али не и другу, када је Влада Стошић сјајно пронашао слободног Дарка Панчева, који је побегао својим чуварима и по уласку у шеснаестерац пласирао лопту у доњи десни угао Омеровићевог гола за 1:0 у 19. минуту. Уследио је слободан ударац за Михајловића, који је голман црно-белих некако одбио, а судија се није огласио на рушење Владана Лукића у казненом простору домаћег тима.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz11203141_938378849556345_2303851956781880562_n

Партизан је изједначио поготком Џонија Новака из непосредне близине у 29. минуту, после додавања Горана Богдановића. Звездина одбрана је потпуно заборавила на Новака, који се убацивао из другог плана, тако да су закаснили да осујете његов ударац. Лукић је имао солидну шансу, када га је упослио Савићевић, али је његов шут закачио један играч домаћег тима, па је Омеровић лако ухватио лопту.

У другом полувремену поново се Лукић нашао у прилици, али је још једном осујећен, када је Вујачић избио лопту у корнер. После једног дуела Душка Радиновића и Џонија Новака у шеснаестерцу Звезде, судија Никола Јанковић одлучио је да досуди пенал за Партизан, иако је утисак био да није било ни говора о прекршају за казнени ударац. Предраг Мијатовић је погодио са беле тачке за преокрет и 2:1 у корист Партизана у 63. минуту.

Мијатовић је нешто касније шутирао са леве стране, али је Лековић одбранио, а на другој страни је Вујачић срушио Лукића, међутим пенала за Звезду није било, као ни у следећој ситуацији, када је лопта погодила у руку једног играча црно-белих у казненом простору.

Затим је на сцену ступио Звездин бомбардер Синиша Михајловић, који најпре погађа спољни део мреже из слободног ударца, а у 82. минуту погађа из прекида са око 25 метара за изједначење – 2:2. Омеровић је само улепшао погодак одбивши лопту до пречке, након чега је она завршила у голу.

zzzzzzzzzzzzz11233994_935925776468319_7743824484976331049_n

До краја није било промене, па се по тадашњим правилима приступило извођењу пенала, а победник је освајао један бод. У трећој серији Вујадин Станојковић погодио је пречку, а у четвртој је Драгоје Лековић одбранио шут Будимира Вујачића. Међутим, ударац Синише Михајловића закачио је Фахрудин Омеровић, а лопта се од пречке одбила у поље. Звезда је ипак још увек имала предност, коју је у петој серији материјализовао Дарко Панчев и донео бод екипи Владице Поповића у 89. вечитом дербију.

89. вечити дерби, 7. коло првенства 1991/92

Партизан – Црвена звезда 2:2 (1:1) – пеналима 3:4

Београд, 22. септембар 1991. Стадион: ЈНА. Гледалаца: 20.000. Судија: Никола Јанковић. Стрелци: Новак у 29. и Мијатовић из једанаестерца у 63. минуту за Партизан, а Панчев у 19. и Михајловић у 82. минуту за Црвену звезду. Стрелци из пенала: Заховић, Крчмаревић, Богдановић (Партизан), Лукић, Стошић, Белодедић и Панчев (Црвена звезда).

Партизан: Омеровић, Станојковић, Миланич, Новак (Гудељ), Мијалковић, Вујачић, Богдановић, Мијатовић (Захович), Воркапић, Брновић, Крчмаревић.

Црвена звезда: Лековић, Радиновић (Недељковић), Ратковић, Југовић, Белодедић, Најдоски, Стошић, Лукић, Панчев, Савићевић, Михајловић.

Звезда је на крају освојила трећу узастопну шампионску титулу са четири бода испред вечитог ривала, поново као далеко најефикаснији тим са 77 погодака. Дарко Панчев је трећи пут у низу био голгетер првенства са 25 голова, а највише утакмица у шампионском тиму сакупио је Душко Радиновић, који је одиграо 30 мечева.